
„Am fost foarte emoționată la început. Mă așteptam să am emoții, doar că au fost mai mari: arena, introducerea jucătoarelor, totul este copleșitor. S-au văzut emoțiile în primele game-uri, dar mă bucur că la începutul setului al doilea am fost eu, am fost focusată, am dat ce aveam mai bun și s-a văzut imediat. Mă bucur de jocul pe care l-am arătat publicului”, a spus Miriam Bulgaru la conferința de presă de după frumoasa ei victorie cu Ipek Oz.
A fost și primul ei succes pe tabloul unui turneu WTA 250, succes penntru care s-a declarat de două ori fericită: „O dată pentru că s-a întâmplat acasă, în fața suporterilor, a oamenilor dragi, dar și a celor care nu mă cunoșteau, și a doua oară pentru că este prima mea victorie pe un tablou WTA 250. Mă simt extraordinar la Transylvania Open, nu degeaba este cotat cel mai bun turneu WTA 250.”
Întrebată despre așteptările ei aici, la Cluj, Miriam (25 de ani) a spus:
„Am avut trei finale ITF anul acesta și e oarecum frustrant că nu am câștigat niciuna, așa că obiectivul meu e ca, acum, dacă joc o finală, să o și câștig, chiar dacă va fi la nivel WTA 250. Vreau să ajung cât mai sus, cât mai repede, consider că nivelul meu de tenis este înalt. Sper să am ocazia să joc turnee mari, să câștig meciuri, să aduc puncte. Îmi doresc în Top100, în elita tenisului, și să rămân acolo. Simt că aparțin acestui nivel.
De unde vine ascensiunea recentă a lui Miriam?
„Probabil vine pentru că îmi doresc foarte mult să ajung în top și am realizat că pot să fac asta. Am încredere că pot să bat jucătoare bune, acum o lună am făcut semifinală la WTA 125. Asta, plus intensitatea tot mai crescută, odată cu nivelul la care am urcat. Faptul că am început să joc turnee mari mă ajută să mă antrenez și să joc cu jucătoare de la acel nivel, iar asta automat îmi crește și mie nivelul.”
Următoarea adversară pentru Miriam va fi favorita 4 a turneului, Rebeka Masarova, care a învins-o astăzi (6-4, 6-0) pe Noma Noha Akugue.
Despre meciul acesta, Miriam a spus:
„Am făcut un antrenament cu Masarova. E o jucătoare foarte bună, dar eu nu am nimic de pierdut aici, vreau să mă bucur de fiecare meci, de faptul că joc în fața publicului nostru. La turneul acesta vreau să arăt cel mai bun nivel al meu și să am conexiunea cu publicul, care pe mine pe mă ajută mult – e show time!”






